Предмет.
Математика. 3 клас
Тема. Усне додавання і віднімання виду 230 + 70, 200 - 60. Дії з іменованими числами.
Розв'язування задач.
Мета:
формування ключових компетентностей, зокрема:
·
вміння
вчитися – розвивати
виконавські дії, контролювати й оцінювати свої результати;
·
загальнокультурної
компетентності –
застосовувати методи самовиховання, розвивати мовленнєві здібності;
·
соціальної
компетентності – проектувати
стратегії свого життя з урахуванням інтересів та потреб різних соціальних груп;
·
громадянської
компетентності – усвідомлення своєї належності до різних
елементів природного, етносоціального й соціально – культурного середовища;
·
здоров’язбережувальної
компетенції – формувати
здоровий спосіб життя та безпечну поведінку;
предметних
компетентностей:
формувати вміння усного додавання і віднімання виду
230 + 70, 200 – 60, виконувати дії з іменованими числами. вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати вміння
розв’язувати задачі, розвивати логічне мислення; інтересу до математики, виховувати ціннісне ставлення до природи; почуття колективізму.
Тип
уроку: урок вивчення
нового матеріалу.
Особливості проведення уроку: урок з використанням інтерактивних технологій та
програмного забезпечення.
Обладнання. Тестові завдання, карточки на
фізкультхвилинку, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів уже дзвінок
І почався наш урок.
Стали діти всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Математика - наука,
Над науками цариця.
Знову відкриватиме
Свої нам таємниці.
ІІ. Оголошення завдань уроку
Усне додавання і віднімання виду 230 + 70, 200 - 60. Дії з іменованими числами.
Розв'язування задач.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Математична розминка
Як годиться для порядку
Все повторимо спочатку.
Ці завдання особливі –
Для розумних і кмітливих.
1) Кришка має чотири кути. Один
із них відрізали. Скільки стало кутів? (5)
2) У коробці жили олов'яні
солдатики. їх розмістили у 5 рядів по 5 солдатиків у кожному. Скільки було
солдатиків? (25)
3) Скільки чобіт було в олов'яних
солдатиків, якщо відомо, що для виготовлення останнього не вистачило олова і
він був одноногим? (49)
4) Скільки всього трикутників на
малюнку.
2. Мозкова атака
- Як називаються числа при
додаванні?
- Як називаються числа при
відніманні?
- Як знайти невідомий доданок?
- Скільки сантиметрів в 1
метрові?
- Скільки грам в 1 кілограмі?
3. Хвилинка каліграфії
Сядьте рівненько, відкрийте свої
зошити, правильно їх покладіть. Запишіть у зошит дату, класна робота.
- Яке сьогодні
число?
На хвилинці каліграфії ми
каліграфічно запишемо рядок числа 28 у зошити.
- Утворіть шість трицифрових чисел із цифр 4 7 9
- Охарактеризуйте число 479
4. Математичний диктант (2 бали)
Калькулятор ми самі –
Порахуємо в умі
1)
Запиши у вигляді суми розрядних доданків: 521,
302, 420.
2)
Напиши скільки десятків у числах: 296,
801,490.
3)
Знайди суму чисел: 200 і 400; 520 і 430.
4)
Знайди різницю чисел: 800 і 300; 470 і 430.
Взаємоперевірка ( 521 = 500 + 20 + 1; 302 = 300 + 2; 420 = 400 + 20;
29; 80; 49; 600; 950; 500; 40)
Якщо ваш сусід правильно виконав
математичний диктант, поставте на полі 2 бали.
5. Формування обчислювальних навичок
- Використовуючи способи
додавання і віднімання трицифрових чисел, які ми вже вивчили, поясніть прийоми обчислень додавання виду: 230 + 70, віднімання виду: 200 - 60.
1) Робота в парах;
- Обговорити прийоми обчислень: №613
- Як ви міркували? Поясніть.
2) Самостійна робота (3 бали)
Поміркуєм, попрацюєм.
Самостійно порахуєм.
(Продовжуємо працювати в парі)
І варіант ІІ
варіант
380 – 150 570 – 320 700 – 30 430 + 70
540 + 60 600 – 40 460 + 320 790 – 240
(взаємоперевірка)
- Підніміть руки ті, чий сусід
упорався із завданням без помилок? ( 2 бали)
3) Гра «Кращий обчислювач» (3
бали)
Хай радіє дітвора -
На уроці буде гра!
4 ∙ * 9 ∙ * 8 ∙ * * ∙ 9
* ∙ 9 + *
32 * ∙ 7 - * 81 *
∙ 9 + * 56 8 ∙ * + * 72
8 ∙ * + * 6 ∙ * + * 7 ∙ * - * * ∙ 9 - *
ІV. Хвилинка відпочинку
А тепер фізкультхвилинка.
Час настав для відпочинку!
V. Дії з іменованими числами.
№ 614 з коментуванням
VІ.
Робота над задачами
Попрацюймо колективно:
І уважно, і активно!
1) (Усно)
Скласти і розв’язать задачу за скороченим записом:
7 ящиків - 56 кілограмів
5 ящиків - ? кілограмів
(сильніші учні самостійно
обернену задачу, розв'язують і оживляють задачу.)
2) Аналіз задачі № 615.
- Скільки метрів потрібно
пробігти спортсменові?
- Скільки кругів він уже пробіг?
- Чому дорівнює довжина круга?
- Про що запитується у задачі?
- Чи можемо ми про це дізнатися
одразу?
- Якою дією дізнаєтеся, скільки
пробіг спортсмен?
- Коли дізнаємося скільки пробіг
спортсмен, зможемо відповісти на запитання задачі?
- Якою дією дізнаєтеся, скільки
метрів залишилося пробігти спортсменові?
Розв’язання задачі записують на дошці і в зошиті.
VІІ. Тестова перевірка
- Перевіримо, чи відкрила нам
математика свої таємниці.
Самостійно поміркуєм,
Самостійно попрацюєм!
І варіант
І. Визначити неправильну
рівність.
а) 560 + 330 = 890;
6) 760 - 350 = 310;
в) 540 + 300 = 840;
г) 570 - 320 = 250.
2. Обчислити периметр
прямокутника, якщо сторони його дорівнюють
7 см і 4 см.
а) 11см; б) 28 см; в) 22 см.
З. Скласти рівняння. Зменшуване
340, від'ємник невідомий, різниця 40.
а) 340-х = 40;
б) х- 340 = 40;
ІІ варіант
І. Визначити неправильну
рівність.
а) 340 + 130 = 470;
6) 570 - 350 = 320;
в) 450 + 300 = 750;
г) 680 - 320 = 360.
2. Обчислити периметр
прямокутника, якщо сторони його дорівнюють
6 см і 5 см.
а) 11см; б) 28 см; в) 22 см.
З. Скласти рівняння. Зменшуване 560,
від'ємник невідомий, різниця 60.
а) 560-х = 60;
б) х- 560 = 60;
VІІІ. Підсумок
Зробимо останній крок:
Підсумуємо урок.
1) Підрахунок балів;
2) - Над чим працювали на уроці?
- Який вид роботи виконували без
труднощів?
- А де у вас виникали труднощі?
- Який вид роботи хотіли б
виконати на наступному уроці? Ваші побажання.
ІХ. Домашнє завдання
№ 617, № 618
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
Література:
1. Бакан Н. В., Будна Н. О. Математика Диференційовані
завдання до задач 3 клас. – Т.: Навчальна книга – Богдан, 2004 – 208с. (книга двох авторів).
2. Богданович М.В., Козак М.В., Король Я.А. Методика
викладання математики в початкових класах: Навч. посібник. – 3-є вид., перероб.
і доп. – Т: Навчальна книга – Богдан, 2008. – 336 с. (книга трьох авторів).
3. Богданович М. В. Математика : підручник для 3 класу
загальноосвіт. навч. закл. - К.: Освіта, 2003 – 160 с. (книга двох авторів
).
4. Богданович М. В. Методика розв`язування задач у
початковій школі. – К.: Вища школа, 1990.- 136с.
5. Математика. Усі види усних обчислень і математичних
диктантів. 1 – 4 класи / Упоряд. Юрченко Н.Ф. – Х.: Видавнича група «Основа»,
2006. –
160 с.
6.
Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням
українською мовою 1 – 4 класи. К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 392 с.